Pašarinių fosfatų cecho statyba
AB "Lifosa"
Monokalcio fosfatas (pašariniai fosfatai) naudojamas kaip pašaro ar lesalo priedas. Papildžius pašarus monokalcio fosfatu, gyvūnai gauna kalcio ir fosforo, kurie skatina tvirto kaulinio audinio ir skeleto formavimą bei gerina energijos, baltymų apykaitos, reprodukcijos, nervinės ir imuninės sistemų funkcionavimą, didina gyvulių produktyvumą. Tokios sudėties mineraliniai papildai ypač tinka žolėdžiams gyvuliams.
Atsiliepiant į padidėjusią pašarinių fosfatų paklausą pasaulinėje rinkoje, "Eurochem" grupė, kuriai priklauso Kėdainių chemijos gamykla "Lifosa", nusprendė išplėsti minėtų pašarinių fosfatų gamybą. Buvo nutarta pastatyti naują šiuolaikinį cechą "Lifosoje". Konkursą statyti šį cechą laimėjo UAB "Ekobana", o žaliavų paruošimo ir gatavos produkcijos pakavimo bei sandėliavimo cecho statybos konkursą laimėjo Akcinė bendrovė "Montuotojas" (Panevėžio skyrius).
Sutartys su konkurso nugalėtojais buvo pasirašytos 2009 metų kovo mėnesį. Techninis projektas buvo paruoštas glaudžiai bendradarbiaujant su gamyklos specialistais ir konstruktoriais ir iš karto prasidėjo statybos darbai bei įrengimų užsakymas. Pagrindinius technologinius įrengimus pagamino Vokietijos įmonės Allgaier, Rhewum ir Mioller.
Įrengta ne tik gamybos linija, bet ir erdvus - 4 tūkst. kvadratinių metrų ploto produkcijos sandėlis. Jame yra specialios atskiros rampos transportuoti pašarinius fosfatus tiek automobiliais, tiek geležinkeliu, tiek fasuotus po 25 kg arba 1 toną, tiek nefasuotą produkciją. Fasavimo įranga, kurios pajėgumai: maišai po 1 toną - 50 tonų per valandą, o po 25 kg - 25 t/h, sumontuota tame pačiame sandėlyje.
Projektuojant, o vėliau pasirenkant technologinius įrengimus didelis dėmesys buvo skiriamas produkcijos kokybei. Gamybos linijoje sumontuoti automatiniai pašarinių fosfatų granulių bandinių paėmėjai ir granulių analizatoriai. Išsami informacija apie produkto kokybę tiesiogiai perduodama operatoriui, kuris valdo gamybos procesą. Analogiška įranga sumontuota ir produkcijos sandėlyje, krovos skyriuje. Įgyvendinus šį projektą, AB "Lifosa" žengė dar vieną žingsnį aplinkos apsaugos srityje. Naujame ceche veikia efektyvūs dulkių surinkimo ir absorbcijos įrenginiai, todėl gamybos proceso metu susidarančios dulkės nepatenka į aplinką.
Pagerėjo ir darbuotojų, kurių skaičius nebuvo mažinamas, darbo sąlygos: visas gamybos procesas yra automatizuotas, operatoriai dirba erdviuose valdymo pultuose. Įrengtos modernios ir erdvios buitinės patalpos, valgomieji, poilsio zonos.
AB "Lifosa" pašarinių fosfatų gamybą pradėjo 2001 metais. Šiuo metu bendrovėje gaminamas monokalcio fosfatas, kurio 2009 metais pagaminta 42 500 tonų.